„Zimna fala” – Jarosław Klonowski

Nie da się zaprzeczyć, że Zimna falanajnowsze dzieło Jarosława Klonowskiego – jest horrorem. Jak możemy przeczytać na polskiej Wikipedii: Horror, fantastyka grozy – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i niedające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych. A kwestionowania rzeczywistości mamy tu wiele.

Czasami ciężko jest się zdecydować czy to, co się przydarza Mariuszowi i jego kolegom ma miejsce naprawdę czy im się tylko wydaje. Może to halucynacje wywołane narkotykami, a może zwyczajne chore sny, albo omamy schizofrenika?

Do samego finału nie możemy się zorientować czy to prawdziwy świat bohaterów, czy może ich fantazja. Kim są Dalekowie? I czy są tam naprawdę? Z każdą kolejną stroną zastanawiałam się, czy czytać dalej. Czy to, co się dzieje, może mieć miejsce. Czasem przed dalszym czytaniem wstrzymywał mnie strach, a czasami obrzydzenie. Zdecydowanie nie była to lekka lektura do poduszki. Jednak czy jest to wada? Zdecydowanie nie. Wręcz przeciwnie. W końcu według Noela Carrolla prawdziwy horror powinien wzbudzać w nas właśnie takie odczucia: strach i obrzydzenie.

Polecam książkę wszystkim, którzy mają ochotę na polski horror z krwi i kości. Mieszkańcy Bydgoszczy znajdą w niej dodatkowe smaczki, przecież wszystkie opisywane miejsca istnieją naprawdę. Co więcej, po lekturze książki Zimna fala już nigdy nie spojrzycie w taki sam sposób na bezdomnych. A jeśli spotkacie jakiegoś nocą w pobliżu bydgoskiego dworca, od razu przyspieszycie kroku i nie przestaniecie oglądać się za siebie nawet po powrocie do domu.

Zimna fala Jarosław Klonowski
Już niedługo do sprzedaży trafi najnowszy horror Jarosława Klonowskiego „Motyle zła”.

Alicja

Z wykształcenia jestem kulturoznawcą, a dokładniej filmoznawcą. Zajmuję się redakcją, korektą oraz recenzjami. W 2021 roku skończyłam kurs korekty w Akademii korekty tekstu. Poprawiam głównie beletrystykę oraz teksty publicystyczne z dziedziny kultury i sztuki. Współpracuję zarówno z wydawnictwami, jak i osobami prywatnymi. W wolnych chwilach czytam książki, oglądam filmy oraz gram w planszówki. Kocham fantastykę, bajki dla dzieci i camp.

Dodaj komentarz