„Cały ten jazz” (audioook) – Jarosław Klonowski

Cały ten jazz Jarosława Klonowskiego opowiada o śledztwie dziennikarki Sophie Monroe, dotyczącym zagadkowej rodziny Learoy. Wraz z poznawaniem tajemniczego rodu, Sophie coraz bardziej wikła się w sieć różnych intryg. Ociera się o tematy abolicji, Ku Klux Klanu, a nawet Voodoo. Jednak, jak sama powiedziała, chodzenie po bagnach wciąga, dlatego nie rezygnuje ze śledztwa. Zamiast tego brnie coraz głębiej w świat mroku i jazzu.

Podczas swoich podróży Sophie spotyka wielu dziwaków i kilkoro pomocnych ludzi. W końcu przyłączają się do niej Hariet Svensson, bogata damulka powiązana z przemysłem filmowym oraz gangster Glen McQueen. W takiej kompanii niestraszne im żadne przeciwności losu. Najważniejsze staje się odkrycie prawdy, chociaż pewnych drzwi lepiej nie otwierać.

To moje kolejne spotkanie z tą książką. Czytałam wcześniej wersję papierową i e-booka. Tym razem zapoznałam się z audiobookiem. Powiem szczerze, że dopiero teraz udało mi się w pełni zrozumieć powiązania pomiędzy postaciami. Fabuła powieści jest zawiła, a bohaterów wielu, dlatego też polecam przeczytać ją więcej niż raz. Nie jest to wada, wręcz przeciwnie. Wolę skomplikowaną intrygę od prostej historyjki z oczywistym zakończeniem.

Audiobook już na samym początku wrzuca nas w mroczny świat, pełen strachu, bólu i pogardy. Słuchanie o przestraszonej dwunastolatce, uciekającej przed swoimi prześladowcami, jest jeszcze mocniejsze niż czytanie o tym. Lektor mocno wczuwa się w tekst, ale jego interpretacja nie jest przesadzona. Zarówno wulgaryzmy, jak i słowa uznawane dziś za politycznie niepoprawne, brzmią w jego ustach naturalnie i pasują do wypowiadających je postaci.

Opowieść już na samym początku wrzuca nas w mroczny świat, pełen strachu, bólu i pogardy. Historia przestraszonej dwunastolatki, uciekającej przed swoimi prześladowcami, jest bardzo mocna i robi ogromne wrażenie. Tekst posiada wiele wulgaryzmów i słów uznawanych dziś za politycznie niepoprawne, jednak pasują one zarówno do epoki, jak i do wypowiadających je bohaterów.

Cały ten jazz to powieść idealna dla miłośników książek z dreszczykiem, Nowego Orleanu i jazzu. W Polsce wydaje się wiele interesujących kryminałów, ale większość nie wygląda poza nasze podwórko, dlatego warto wybrać się w podróż z Sophie i jej kompanami. Zwłaszcza że powieść ta aż ocieka klimatem. Praktycznie z każdej strony słychać muzykę jazzową i brzmienie złowrogich bębnów. Każdy, komu niestraszne Voodoo, powinien sięgnąć po dzieło Jarosława Klonowskiego, i przekonać się, czy jazz to tylko muzyka, czy może coś więcej.

Cały ten jazz Jarosław Klonowski - audiobook

Jeśli interesuje cię recenzja wersji do czytania to zajrzyj tutaj: https://alicjaszalska.pl/jaroslaw-klonowski-caly-ten-jazz/

Alicja

Z wykształcenia jestem kulturoznawcą, a dokładniej filmoznawcą. Zajmuję się redakcją, korektą oraz recenzjami. W 2021 roku skończyłam kurs korekty w Akademii korekty tekstu. Poprawiam głównie beletrystykę oraz teksty publicystyczne z dziedziny kultury i sztuki. Współpracuję zarówno z wydawnictwami, jak i osobami prywatnymi. W wolnych chwilach czytam książki, oglądam filmy oraz gram w planszówki. Kocham fantastykę, bajki dla dzieci i camp.

Dodaj komentarz